Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Dobry Rodzic - Dobry Start

Program ma na celu ochronę najmłodszych dzieci przed krzywdzeniem. Specjaliści FDN udzielają konsultacji indywidualnych oraz organizują m.in. warsztaty umiejętności wychowawczych i tematyczne spotkania edukacyjne.

Więcej

Materiały dedykowane

Home-Start Węgry

Home-Start Węgry  

Home-Start Węgry wspiera rodziny z małymi dziećmi. Wsparcie i pomoc praktyczna jest nieodpłatna. Oferują ją przeszkoleni specjalnie w tym celu wolontariusze, którzy działając na rzecz umocnienia rodzin, wzmacniają tym samym lokalne społeczności.

Home-Start był znany na Węgrzech od początku lat 90-tych, w 2000 r. organizacja uczestniczyła w Międzynarodowym Tygodniu Badań w Londynie. W roku 2001 pierwszych 13 organizatorów ukończyło szkolenie. Ich zadaniem jest tworzenie i realizacja programu Home-Start w miejscu zamieszkania, także dzięki pomocy wolontariuszy i z wykorzystaniem loklanych możliwości. Home-Start koordynuje ich pracę i dostarcza wsparcie merytoryczne dla całych zespołów.

W 2002-2007 kolejne 53 osoby ukończyły szkolenia i otrzymały certyfikaty, a 405 wolontariuszy wzięło udział w kursach przygotowawczych do wzięcia udziału w programie. Rozpoczęły się wizyty u rodzin w 27 miejscach i powstało 8 lokalnych programów Home-Start.

W roku akademickim 2007-2008 został wprowadzony nowy trening dla już istniejących wykonawców programu, który miał na celu wzmocnienie podejmowanych przez nich wysiłków. Kursy przygotowawcze dla wolontariuszy odbywały się już prawie w każdym z programów.

Od 2002 r., co roku w maju organizowane jest spotkanie o zasięgu krajowym pod nazwą "National Meeting", które stało się już tradycją Home-Start Węgry. Gromadzi ono organizatorów lokalnych programów, wolontariuszy, przyjaciół programu i wszystkich tych, którzy go wspierają wraz z rodzinami. Istotną część programu stanowi forum dla wolontariuszy. Powstał także przewodnik dla wolontariuszy, dostępny także w wersji angielskiej na internetowej stronie międzynarodowego programu Home-Start (Home-Start Worldwide).

Wzrastająca liczba telefonów i zapytań dotyczących programu, świadczy o jego rosnącym zasięgu i popularności.

Oto wypowiedź jednego z uczestników programu:

"Jak pomógł mi program Home-Start? Przeżyłam niezwykle trudny okres w moim życiu tylko dzieki pomocy tego programu. Właśnie przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania z Naszą roczną córeczką. Ja w tym czasie byłam na ostatnim roku w college'u, a stan mojego zdrowia gwałtownnie się pogorszył. Moja rodzina, w tym także moja teściowa, ciotki mieszkały kilkaset kilometrów od nas. Czułam się odizolowana i samotna, a także pozbawiona jakiejkolwiek pomocy. Potrzebowałam wiele wsparcia i zachęty by nabrać pewności w pełnieniu opieki nad dzieckiem. 

Jestem szalenie wdzięczna organizatorowi programu za okazane serce i pomoc. Ogromne podziękowania dla Home-Start. Mam nadzieję, że będziecie mogli kontynuować Wasze działania przez długi czas i również inne osoby w potrzebie skorzystają z Waszej pomocy."