Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Dobry Rodzic - Dobry Start

Program ma na celu ochronę najmłodszych dzieci przed krzywdzeniem. Specjaliści FDN udzielają konsultacji indywidualnych oraz organizują m.in. warsztaty umiejętności wychowawczych i tematyczne spotkania edukacyjne.

Więcej

Materiały dedykowane

Dla profesjonalistów

 • Ulotka "Dorośnijmy razem"

  Każdy rodzic zadaje sobie pytania: Czy jestem dobrym ojcem? Czy jestem dobrą matką? Czy odpowiednio wychowuję swoje dzieci? Na te i inne kewstie stara się odpowiedzieć ta broszura.

  Pobierz
 • Ulotka "Bezpieczna więź"

  "Od narodzin zarówno niemowlę, jak i jego rodzice/opiekunowie są gotowi do nawiązania więzi" - ulotka zawiera informacje na temat mechanizmów kształtowania się więzi między dzieckiem a jego opiekunem.

  Pobierz
 • Ulotka "Dobry Rodzic - Dobry Start"

  "Pojawienie się dziecka w rodzinie to czas radości, ale także czas trudnych wyzwań związanych z nową rolą, zmęczeniem, poczuciem niepewności, własnej niekompetencji!" - ulotka zawiera informacje na temat metod radzenia sobie ze stresem rodzicielskim. 

  Pobierz
 • Raport "Małe dzieci w Polsce"

  Raport koncentruje się na zagrożeniach optymalnego rozwoju dzieci - począwszy od rozwoju prenatalnego po zagrożenia zdrowia, bezpieczeństwa i stymulacji we wczesnym dzieciństwie.

  Pobierz
 • Ulotka "Uważaj!"

  Nawet najbardziej kochający i troskliwi rodzice czasem odczuwają frustrację i tracą kontrolę nad własnymi emocjami, co może prowadzić do zachowań krzywdzących dziecko. Broszura przedstawia niektóre trudności, jakich mogą doświadczać rodzice. Dostarcza także informacji, gdzie mogą oni szukać porady i wsparcia.

  Pobierz
 • Magazyn dla lekarzy

  Kwartalnik dla lekarzy na temat profilaktyki krzywdzenia małych dzieci. W pierwszym numerze m.in. o roli lekarza w ochronie najmłodszych przed przemocą, czemu okres 0-3 i dlaczego działania profilaktyczne przecie przemocy są najbardziej efektywne.

  Pobierz
 • Ulotka "Gdy podejrzewasz, że dziecko jest krzywdzone"

  Poradnik ten w zwięzłej formie opisuje, jak rozpoznać przemoc, jak rozmawiać z dzieckiem, które przemocy doświadczyło a jak z rodzicami/opiekunami krzywdzonego dziecka. A także jak przedstawiciele różnych instytucji powinni interweniować w przypadkach przemocy wobec dzieci.

  Pobierz
 • Kwartalnik „Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka”

  Pismo ma charakter interdyscyplinarny. Jego celem jest poszerzanie wiedzy profesjonalistów - psychologów, pedagogów, lekarzy, prawników, polityków społecznych i innych - na temat różnych aspektów problemu krzywdzenia dzieci.

  Pobierz
 • Broszura "Zabawa to podstawa"

  Czym dla dziecka jest dobra zabawa? Jak bawić się z dzieckiem, żeby samemu też czerpać z tego radość? Broszura przedstawia kilka wskazówek, które mogą pomóc rodzicom urozmaicić czas spędzany z dzieckiem.

  Pobierz
 • Broszura "Zamiast klapsów"

  Broszura zawiera informacje na temat tego, jak z szacunkiem i miłością wyznaczać dziecku granice: jak wychowywać dziecko bez klapsa? jak rozmawiać z małym dzieckiem i jak skutecznie stawiać granice?

  Pobierz
 • Broszura "Stres - poradnik dla rodziców małych dzieci"

  Broszura pomoże rodzicom rozpoznać źródła stresu, który może im przeszkadzać w dobrym rodzicielstwie. Znajdują się w niej wskazówki, w jaki sposób radzić sobie z trudnościami. Poradnik pomoże także rodzicom lepiej zrozumieć uczucia dzieci.

  Pobierz
 • Ulotka "Bezpieczny maluch"

  Ulotka nt. bezpieczeństwa najmłodszych dzieci (0-3): jak chronić dzieci przed urazami (upadki, skaleczenia, oparzenia, duszenie, zatrucie i inne), jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu, na placu zabaw czy w czasie podróży samochodem.

  Pobierz