Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Dobry Rodzic - Dobry Start

Program ma na celu ochronę najmłodszych dzieci przed krzywdzeniem. Specjaliści FDN udzielają konsultacji indywidualnych oraz organizują m.in. warsztaty umiejętności wychowawczych i tematyczne spotkania edukacyjne.

Więcej

Materiały dedykowane

Wolontariusz w Rodzinie

Wolontariusz w Rodzinie to projekt, którego głównym celem jest wsparcie rodziców małych dzieci (od 0 do 3 lat) w pokonaniu trudności związanych z wychowywaniem maluchów. Projekt realizowany jest wśród rodziców z Warszawy.

Coraz więcej rodziców odczuwa w swoim codziennym życiu brak osoby, która mogłaby ich wesprzeć, wysłuchać, porozmawiać o ich trudnościach i podpowiedzieć, jak bawić się z dzieckiem, jak je pielęgnować, jak do niego mówić, jak wspólnie spędzać z nim czas.

Jeśli czujesz podobnie i potrzebujesz osoby, która mogłaby służyć Ci radą i doświadczeniem - dowiedz się kim jest wolontariusz w rodzinie i jaka jest jego rola.

Wolontariusz w Rodzinie jest projektem realizowanym z powodzeniem od  lat w wielu krajach, m. in. w Anglii, we Francji, w Niemczech. W Polsce prowadzi go Fundacja Dzieci Niczyje w ramach programu "Dobry Rodzic – Dobry Start".

 

Kim są wolontariusze w rodzinie?

To osoby, które same są rodzicami i wiedzą, że bycie rodzicem jest piękne, ale również bardzo trudne. Gotowe są przeznaczyć swój wolny czas na pomoc innym rodzicom i chętnie podzielą się swoim doświadczeniem w wychowaniu i pielęgnacji dziecka. 

Jak wolontariusz może Ci pomóc?

Wolontariusz będzie przychodził do Ciebie raz w tygodniu, na ok. 2 godziny. Przez ten czas może:

  • wysłuchać Cię i porozmawiać o codziennych sprawach, trudnościach z wychowywaniem dziecka;
  • pobawić się wspólnie z Tobą i z Twoim dzieckiem, w domu lub na placu zabaw;
  • wyjść razem z Tobą i z maluchem na spacer lub zakupy do pobliskiego sklepu;
  • podpowiedzieć jak rozmawiać z dzieckiem i wspólnie z nim spędzać czas;
  • podzielić się swoim doświadczeniem dotyczącym pielęgnacji malucha;
  • zapoznać Cię z ofertami pomocy i wsparcia proponowanymi przez różne instytucje i organizacje dostępne w Twoim najbliższym otoczeniu.

Pomoc wolontariusza nie polega na sprawowaniu opieki nad dzieckiem ani wykonywaniu domowych obowiązków.

Jeśli zdecydujesz się na udział w  projekcie, spotkamy się z Tobą i wolontariuszem, aby ustalić, jak będą wyglądały Wasze spotkania oraz zobowiązania.

Jak dołączyć do projektu?

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia i przyjaznej osoby, która podzieli się z Tobą swoim doświadczeniem w byciu rodzicem i chcesz wziąć udział w projekcie - wypełnij formularz zgłoszeniowy i prześlij na adres wolontariusz@fdn.pl.

Możesz też skontaktować się z nami telefonicznie dzwoniąc pod numer 22 616 16 69.

Koordynator projektu Wolontariusz w Rodzinie, po otrzymaniu zgłoszenia mailowego lub telefonicznego, skontaktuje się z Tobą i umówi na rozmowę w Twoim domu. Podczas rozmowy dowiesz się więcej o projekcie i przedstawisz swoje potrzeby i problemy. 

Kolejnym krokiem jest poznanie rodziny z wolontariuszem i wypracowanie wspólnej umowy, która będzie obowiązywała podczas odwiedzin wolontariusza w Twojej rodzinie. 

Wielu rodziców potrzebuje pomocy, skorzystania z wiedzy i doświadczenia innych osób, szczególnie w pierwszych latach życia dziecka. Nie ma prostych reguł, według których można wychować dziecko.

Czasami rodzicielstwo okazuje się bardzo trudnym zdaniem. Celem projektu Wolontariusz w Rodzinie jest wsparcie rodziców małych dzieci w ich domowym środowisku.

W ramach projektu Fundacja Dzieci Niczyje współpracuje z Home Start International. 

  

 

 

 

Pliki do pobrania