Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Dobry Rodzic - Dobry Start

Program ma na celu ochronę najmłodszych dzieci przed krzywdzeniem. Specjaliści FDN udzielają konsultacji indywidualnych oraz organizują m.in. warsztaty umiejętności wychowawczych i tematyczne spotkania edukacyjne.

Więcej

Materiały dedykowane

Wolontariusz w Rodzinie

Opis projektu Wolontariusz w Rodzinie

Coraz więcej rodziców odczuwa w swoim codziennym życiu brak osoby, która mogłaby ich wesprzeć, wysłuchać, porozmawiać o ich trudnościach i podpowiedzieć, jak bawić się z dzieckiem, jak je pielęgnować, jak do niego mówić, jak wspólnie spędzać z nim czas. Właśnie z myślą o takich rodzicach powstał projekt Wolontariusz w Rodzinie. Jego celem jest zapewnienie młodym rodzicom wsparcia przeszkolonego wolontariusza, który sam jest doświadczonym rodzicem i ma gotowość podzielnia się swoim czasem i wiedzą na temat wychowania i pielęgnacji dziecka.

- Pierwsze dni i miesiące, kiedy pojawia się dziecko, powodują rewolucję w dotychczasowym życiu rodziny. Można powiedzieć, że od tej pory zmienia się wszystko, a świeżo upieczony rodzic musi znaleźć odpowiedzi na tysiące pytań i być gotowy rozwiązywać niezliczone problemy. Dla młodych ludzi taka sytuacja bywa przytłaczająca. Tym bardziej, że często nie mają w swoim otoczeniu innych doświadczonych opiekunów, z których wiedzy mogliby skorzystać  - mówi Anna Żardecka z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynatorka projektu.

Z pomocy wolontariusza młoda rodzina może korzystać raz w tygodniu, przez ok. 2h. Ten czas można poświęcić na rozmowę o codziennych sprawach i trudnościach związanych z wychowaniem czy pielęgnacją dziecka. Dodatkowo wolontariusz może udzielić informacji na temat dostępnych ofert pomocy i wsparcia proponowanych przez lokalne organizacje i instytucje.


Kim są wolontariusze w rodzinie?

To osoby, które same są rodzicami i wiedzą, że bycie rodzicem jest piękne, ale również bardzo trudne. Gotowe są przeznaczyć swój wolny czas na pomoc innym rodzicom i chętnie podzielą się swoim doświadczeniem w wychowaniu i pielęgnacji dziecka. 

Wolontariusz może:

  • wysłuchać rodziców i porozmawiać o codziennych sprawach, trudnościach z wychowywaniem dziecka;
  • pobawić się wspólnie z rodzicami i z dzieckiem, w domu lub na placu zabaw;
  • wyjść razem z rodzicem i dzieckiem na spacer lub zakupy do pobliskiego sklepu;
  • podpowiedzieć jak rozmawiać z dzieckiem i wspólnie z nim spędzać czas;
  • podzielić się swoim doświadczeniem dotyczącym pielęgnacji malucha;
  • zapoznać rodziców z ofertami pomocy i wsparcia proponowanymi przez różne instytucje i organizacje dostępne w okolicy.

Pomoc wolontariusza nie polega na sprawowaniu opieki nad dzieckiem ani wykonywaniu domowych obowiązków.

 

Przeczytaj wywiad z wolontariuszką! Tekst znajduje się tutaj >>

 

Do udziału w projekcie zapraszani są rodzice dzieci w wieku do 3. roku życia. Pierwszym etapem jest spotkanie i diagnoza potrzeb oraz trybu współpracy. Udział w projekcie jest bezpłatny. Osoby zainteresowane udziałem mogą znaleźć więcej informacji tutaj >>

 

W ramach projektu Fundacja Dzieci Niczyje współpracuje z Home Start International. 

 

  

 

 

 

 

 

Wolontariusz w Rodzinie to projekt, którego głównym celem jest wsparcie rodziców małych dzieci (od 0 do 3 lat) w trudnościach związanych z wychowywaniem maluchów. Projekt realizowany jest wśród rodziców z Pragi Północ i Południe.
Coraz więcej rodziców odczuwa w swoim codziennym życiu brak osoby, która mogłaby ich wesprzeć, wysłuchać, porozmawiać o ich trudnościach i podpowiedzieć, jak bawić się z dzieckiem, jak je pielęgnować, jak do niego mówić, jak wspólnie spędzać z nim czas.
Jeśli czujesz podobnie i potrzebujesz osoby, która mogłaby służyć Ci radą i doświadczeniem - dowiedz się kim jest wolontariusz w rodzinie i jaka jest jego rola.
Wolontariusz w Rodzinie jest projektem realizowanym z powodzeniem od  lat w wielu krajach, m. in. w Anglii, we Francji, w Niemczech. W Polsce prowadzi go Fundacja Dzieci Niczyje w ramach programu "Dobry Rodzic – Dobry Start".
Kim są wolontariusze w rodzinie?
To osoby, które same są rodzicami i wiedzą, że bycie rodzicem jest piękne, ale również bardzo trudne. Gotowe są przeznaczyć swój wolny czas na pomoc innym rodzicom i chętnie podzielą się swoim doświadczeniem w wychowaniu i pielęgnacji dziecka. 
Jak wolontariusz może Ci pomóc?
Wolontariusz będzie przychodził do Ciebie raz w tygodniu, na ok. 2 godziny. Przez ten czas może:
wysłuchać Cię i porozmawiać o codziennych sprawach, trudnościach z wychowywaniem dziecka;
pobawić się wspólnie z Tobą i z Twoim dzieckiem, w domu lub na placu zabaw;
wyjść razem z Tobą i z maluchem na spacer lub zakupy do pobliskiego sklepu;
podpowiedzieć jak rozmawiać z dzieckiem i wspólnie z nim spędzać czas;
podzielić się swoim doświadczeniem dotyczącym pielęgnacji malucha;
zapoznać Cię z ofertami pomocy i wsparcia proponowanymi przez różne instytucje i organizacje dostępne w Twoim najbliższym otoczeniu.
Pomoc wolontariusza nie polega na sprawowaniu opieki nad dzieckiem ani wykonywaniu domowych obowiązków.
Jeśli zdecydujesz się na udział w  projekcie, spotkamy się z Tobą i wolontariuszem, aby ustalić, jak będą wyglądały Wasze spotkania oraz zobowiązania.
Jak dołączyć do projektu?
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia i przyjaznej osoby, która podzieli się z Tobą swoim doświadczeniem w byciu rodzicem i chcesz wziąć udział w projekcie - wypełnij formularz zgłoszeniowy i prześlij na adres wolontariusz@fdn.pl.
Twój formularz trafi do koordynatorów projektu Wolontariusz w Rodzinie, którzy skontaktują się z Tobą i umówią na rozmowę w Twoim domu. Podczas rozmowy dowiesz się więcej o projekcie i przedstawisz swoje potrzeby i problemy. 
Kolejnym krokiem jest poznanie rodziny z wolontariuszem i wypracowanie wspólnej umowy, która będzie obowiązywała podczas odwiedzin wolontariusza w Twojej rodzinie. 
Wielu rodziców potrzebuje pomocy, skorzystania z wiedzy i doświadczenia innych osób, szczególnie w pierwszych latach życia dziecka. Nie ma prostych reguł, według których można wychować dziecko.
Czasami rodzicielstwo okazuje się bardzo trudnym zdaniem. Celem projektu Wolontariusz w Rodzinie jest wsparcie rodziców małych dzieci w ich domowym środowisku.
Więcej informacji znajdziesz na www.dobryrodzic.pl
W ramach projektu Fundacja Dzieci Niczyje współpracuje z Home Start International. 

Bezpłatne pliki do pobrania